„miniHelpEar – samouczek do zdalnej nauki teorii na prawo jazdy dla osób z problemami ze słuchem”
Innowacja społeczna prowadzona w ramach projektu „Inkubator Wielkich Jutra Dostępność +”
opracowana przez
Barbarę Błach
Jakie problemy rozwiązuje nasza innowacja i co nowego wnosi do obecnej praktyki
Aplikacja webowa miniHelpEar (z możliwością otworzenia również na smartfonie) ułatwia dostęp dla osób głuchych i niedosłyszących do materiałów edukacyjnych i umożliwia samodzielną naukę do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Aplikacja umożliwia również zapoznanie się z warunkami panującymi na egzaminie i wykonywanie próbnych testów na prawo jazdy. Celem innowacji społecznej jest zwiększenie dostępności do przestrzeni publicznej jaką jest dostęp do nauki prawa drogowego (znaków drogowych) oraz możliwości podjęcia ćwiczeń (rozwiązywania pytań testowych) przed przystąpieniem do egzaminu państwowego na prawo jazdy, co zwiększa dostęp do pracy na stanowisku kierowcy zawodowego dla osób z dysfunkcją słuchu oraz daje możliwość samodzielnego poruszania się samochodami osobowymi, a tym samym zwiększa mobilność i samodzielność osób z problemami ze słuchem.
Komu służy nasze rozwiązanie?
Grupą odbiorców są pełnoletnie osoby z ubytkami słuchu z każdym stopniem niepełnosprawności (także po wszczepieniu implantu), które chcą zdobyć prawo jazdy, ze szczególnym uwzględnieniem prawa jazdy kat. B i C. Na podstawie szacunków Polskiego Związku Głuchych w Polsce mamy około 900 000 osób z problemami ze słuchem, jednak z badań przeprowadzonych do raportu „Nie bądź głuchy na kulturę“ wynika, że problemy z wadliwym funkcjonowaniem narządu słuchu ma w Polsce około 6,3% osób w wieku między 15 a 74 rokiem życia, a zatem to nawet kilka milionów osób.
Kto może zastosować nasze rozwiązanie?
Użytkownikami projektowanego rozwiązania mogą być szkoły jazdy, ośrodki ruchu drogowego, które mogą traktować aplikację jako materiał pomocniczy oraz edukacyjny do nauki dla osób z problemami ze słuchem. Jednocześnie zainteresowane komercjalizacją projektu jest Centrum Rozwoju Głuchych, które dociera bezpośrednio do potencjalnych odbiorców i może zaproponować im dostęp do aplikacji w modelu subskrybcyjnym.
Jakie materiały udostępniamy w ramach licencji?
W ramach licencji udostępniamy:
- Aplikację webową,
- Film instruktażowy.
Kim jesteśmy?
Barbara Błach – Bujak jest laureatką konkursu Rising Stars Prawnicy – Liderzy jutra 2018, zaliczoną do grona 10-ciu prawników w Polsce, którzy swoją wiedzą, przedsiębiorczością oraz postawą społeczną realizują najwyższe standardy świadczenia usług prawnych. Innowatorka jest ekspertem z zakresu prawa związanego z transportem drogowym z wieloletnim doświadczeniem w doradzaniu firmom transportowym, autorką publikacji naukowych, współautorką książki o płacach minimalnych w UE oraz wieloletnim prelegentem prowadzącym szkolenia z tematyki prawa transportowego. Jest Ona absolwentką studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Gdzie możecie nas znaleźć i jak się z nami kontaktować?
Barbara Błach
Telefon: 696 026 624
E-mail: b.blach@onet.eu