„Aktywny senior – oceń swoje zdolności poznawcze”
Innowacja społeczna prowadzona w ramach projektu „Inkubator Wielkich Jutra Dostępność +”
opracowana przez
Annę Kluzik i Wojciecha Strzeleckiego
Na czym polega nasze rozwiązanie?
Innowacja „Aktywny senior – oceń swoje zdolności poznawcze” opiera się na opracowaniu narzędzia przesiewowego, które będzie udostępnione w formie aplikacji (gry) na tablet/telefon. Jak wspomina sam Pomysłodawca istnieją narzędzia tego typu, jednak problem stanowi ich dostępność oraz brak podstaw naukowych, przez co nie mogą one być wsparciem w diagnozowaniu stanu zdrowia. .Pomysł wychodzi poza dotychczasowe sposoby badań diagnostycznych. Jest to nowatorskie w skali kraju narzędzie przesiewowe, które miałoby oceniać funkcjonowanie seniorów w zakresie podstawowych funkcji poznawczych.
Celem głównym Projektu było stworzenie aplikacji oceniającej funkcje poznawcze. Nowopowstałe narzędzie ma charakter przesiewowy, czyli daje możliwość wskazania czy i w jakim stopniu osoby w okresie dorosłości późnej mają te procesy zaburzone w odniesieniu do norm stosownych dla wieku.
Ma charakter prostej gry (na tablet lub telefon) z kilkoma zadaniami do wykonania typu: memo, klasyfikacja do grup, spostrzeganie różnic wielkości itp.
Komu służy nasze rozwiązanie?
Grupę odbiorców będą stanowiły osoby starsze o ograniczonej mobilności lub percepcji – szczególnie o zaburzonej percepcji, po 60 roku życia, u których w naturalny sposób występują zaburzenia poznawcze, ale istotnym problemem jest nasilenie tego procesu następujące w czasie oraz stwierdzenie ewentualnego nałożenia się nasilającego je procesu chorobowego.
Kto może zastosować nasze rozwiązanie?
Grupę użytkowników stanowią członkowie rodzin, lekarze POZ, geriatrzy, pielęgniarki środowiskowe i poradni POZ, fizjoterapeuci, opiekunowie w klubach seniora, stowarzyszeniach zajmujących się seniorami o ograniczonej mobilności lub percepcji.
Jakie materiały udostępniamy w ramach licencji?
W ramach licencji udostępniamy:
- aplikację,
- dostęp do wyników wskazanych według norm,
- wstępną interpretację wyników,
- instrukcję dla użytkowników.
Kim jesteśmy?
Jesteśmy małą, dwuosobową grupą nieformalną z wielkimi pomysłami w głowie: psycholog
i anestezjolog.
Jako pracownicy Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu współpracujemy od 5 lat naukowo: zajmujemy się zaburzeniami funkcji poznawczych, muzykoterapią i nowymi formami wsparcia pacjentów podczas znieczuleń regionalnych, kiedy głowa nie śpi i myśli.
dr Anna Kluzik – anestezjolog
dr Wojciech Strzelecki – psycholog, muzykoterapeuta
Gdzie możecie nas znaleźć i jak się z nami kontaktować?
Anna Kluzik
e-mail: kluzik.anna@spsk2.pl
Wojciech Strzelecki
e-mail: wojciech.strzelecki@interia.pl